Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę przy wyborze opraw awaryjnych?

Na co zwracać uwagę przy wyborze opraw awaryjnych?

Wybór odpowiedniej oprawy awaryjnej może być kluczowy dla bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych. Właściwe oświetlenie ewakuacyjne może uratować życie, dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości oprawy. W tym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Parametry techniczne i funkcjonalność

Przy wyborze oprawy awaryjnej warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne, takie jak czas pracy na baterii czy moc światła. Im dłużej oprawa jest w stanie świecić na baterii, tym większe szanse na bezpieczną ewakuację w przypadku awarii. Ważna jest również funkcjonalność urządzenia – niektóre oprawy mają wbudowane czujniki ruchu czy dymu, które automatycznie włączają oświetlenie w razie zagrożenia.

Normy i certyfikaty

Kolejnym istotnym aspektem przy wyborze oprawy awaryjnej są normy i certyfikaty potwierdzające jej jakość i bezpieczeństwo użytkowania. W Polsce obowiązują normy PN-B oraz PN-H, które określają wymagania dotyczące oznakowania dróg ewakuacyjnych oraz systemów oświetlenia awaryjnego. Wybierając oprawę, warto sprawdzić, czy posiada ona certyfikaty zgodności z tymi normami oraz czy spełnia wymagania Unii Europejskiej.

Źródło zasilania i rodzaj baterii

Oprawy awaryjne mogą być zasilane na różne sposoby – z sieci elektrycznej, z baterii czy za pomocą energii słonecznej. Wybór odpowiedniego źródła zasilania zależy od potrzeb i warunków panujących w danym obiekcie. W przypadku opraw zasilanych bateriami warto zwrócić uwagę na ich rodzaj – najlepsze są baterie litowo-jonowe, które cechują się długim czasem pracy i szybkim ładowaniem.

Odporność na warunki atmosferyczne

W przypadku opraw awaryjnych montowanych na zewnątrz budynków ważne jest, aby były one odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych. Warto wybrać oprawy posiadające odpowiednie stopnie ochrony IP, które zapewniają szczelność przed kurzem i wilgocią. Ponadto, warto sprawdzić, czy oprawa jest odporna na uderzenia oraz czy posiada właściwości antykorozyjne.

Estetyka i łatwość montażu

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem przy wyborze oprawy awaryjnej jest jej estetyka oraz łatwość montażu. Warto wybrać urządzenia o nowoczesnym designie, które będą pasować do wystroju wnętrza. Ponadto, łatwość montażu sprawi, że instalacja oprawy nie będzie wymagała dużego nakładu czasu ani pracy. Dlatego warto zwrócić uwagę na system mocowania oraz instrukcję obsługi, która powinna być jasna i czytelna.